1 lipca 2024 zaczęła obowiązywać w Polsce unijna dyrektywa DAC-7, która nakłada na internetowe platformy sprzedażowe nowe obowiązku w zakresie raportowania i sprawozdawczości. Głównym celem wprowadzenia zmian jest uszczelnienie systemu podatkowego poprzez ograniczenie niezarejestrowanych działalności gospodarczych polegających na sprzedaży internetowej. Jakie są założenia, obowiązki platform, a przede wszystkim konsekwencje wprowadzenia dyrektywy w Polsce?
Zaświadczenie z e-Urzędu Skarbowego (e-US) – to proste!
Sprzedaż towarów i usług dla osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych wymaga rejestracji transakcji na kasie fiskalnej (drukarce fiskalnej). Niektóre branże są zobowiązane do posiadania kasy fiskalnej online, czyli kasy fiskalnej która automatycznie łączy się z Centralnym Repozytorium Kas CRK za pomocą internetu.
Rząd wprowadził nowe narzędzia pozwalające na sprawdzanie uczciwości podatników. Narzędziem tym od 2022 roku w związku z wdrożeniem Polskiego Ładu jest tzw. nabycie sprawdzające, za pomocą którego fiskus może skontrolować, czy podatnik ewidencjonuje sprzedaż na kasie fiskalnej i tym samym wydaje paragon fiskalny.
Masz firmę i nie osiągasz wysokich przychodów?
Za styczeń 2020 r. możesz opłacić składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru, której wysokość zależy od tych przychodów.
Przypominam, że od 1 stycznia 2018 r. wprowadzony został obowiązek pobierania przez prowadzących działalność handlową opłaty recyklingowej od oferowanych przez nich lekkich toreb z tworzywa sztucznego. Wówczas opłatą zostały objęte torby o grubości do 50 mikrometrów, z wyłączeniem tzw. bardzo lekkich toreb z tworzywa sztucznego, czyli toreb o grubości do 15 mikrometrów, służących do bezpośredniego pakowania żywności oferowanej najczęściej luzem (tzw. zrywek).
Obecnie przyjęta zmiana obejmuje pozostałe torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału równej 50 mikrometrów i większej.
Pobierz nowy numer elektronicznego Doradcy Podatkowego. Dowiedz się o zmianach w podatkach, ubezpieczeniach i innych ważnych rzeczach dotyczących Twojej firmy. Bezpłatny numer 07/2019 w formacie PDF możesz pobrać klikając
TUTAJ
W przypadku konkubentów każdy transfer może być uznany za darowiznę. Nie ma tu bowiem mowy o zwolnieniu z podatku ze względy na więzi rodzinne. Jedynie powołanie się na transfer gotówki celem utrzymania wspólnego gospodarstwa domowego może ograniczyć wysokość darowizny. Nadwyżkę ponad zwykłe wspólne potrzeby życiowe należy natomiast opodatkować – uznał w wyroku z 11 marca 2016 r. NSA.
Wydatki na zakup artykułów spożywczych, drobnych przekąsek, posiłków spożywanych w trakcie spotkań z kontrahentami w siedzibie firmy, o ile nie służą budowaniu jej korzystnego wizerunku, stanowią koszty uzyskania przychodów. Analogicznie jest w przypadku wydatków na zakup produktów spożywczych udostępnianych w formie poczęstunku uczestnikom targów na stoisku firmowym.
- interpretacja indywidualna Ministra Rozwoju i Finansów z 8 grudnia 2016 r.-
Przedsiębiorcy, płatnicy podatków lub składek ubezpieczeniowych, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, osoby fizyczne dla których identyfikatorem podatkowym jest Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) muszą aktualizować dane adresowe
w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.