Minimum 5 lat
Księgi podatkowe, dokumenty źródłowe, a także dokumenty związane z poborem podatku wykonywanym w ramach pełnienia funkcji płatnika podatków należy zachować do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, którego dotyczą. Zobowiązanie podatkowe przedawnia się zasadniczo po 5 latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym przypadał termin płatności podatku.
Podatnicy powinni z początkiem 2023 r. zaliczyć do przedawnionych podatki, których termin płatności prz
Zaświadczenie z e-Urzędu Skarbowego (e-US) – to proste!
Sprzedaż towarów i usług dla osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych wymaga rejestracji transakcji na kasie fiskalnej (drukarce fiskalnej). Niektóre branże są zobowiązane do posiadania kasy fiskalnej online, czyli kasy fiskalnej która automatycznie łączy się z Centralnym Repozytorium Kas CRK za pomocą internetu.
Nowe limity płatności gotówkowych zostaną wprowadzone rok później, od stycznia 2024 roku. Zmieni się limit płatności gotówkowych dla przedsiębiorców oraz osób fizycznych.
Inwestycja pieniędzy w IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) wiąże się dla podatnika z dodatkowymi przywilejami. Warto o tym pamiętać podczas składania deklaracji PIT, ponieważ kwoty wpłacane na IKZE można odliczyć od podstawy opodatkowania (dochodu) i to już w roku dokonania pierwszej wpłaty.
IKZE stanowi obok IKE i OFE jedną z form oszczędzania na emeryturę. Ze względu na duże udogodnienia podatkowe, IKZE traktowane jest często jako najbardziej opłacalny sposób lokowania kapit
Rząd wprowadził nowe narzędzia pozwalające na sprawdzanie uczciwości podatników. Narzędziem tym od 2022 roku w związku z wdrożeniem Polskiego Ładu jest tzw. nabycie sprawdzające, za pomocą którego fiskus może skontrolować, czy podatnik ewidencjonuje sprzedaż na kasie fiskalnej i tym samym wydaje paragon fiskalny.
Prosze o stałe monitorowanie poczty mailowej, PFR wysyła maile, na które trzeba ustosunkowac sie w ciągu 7 dni.
poniżej treść maila:
Szanowni Państwo,
Przypominamy, że § 14 lit i) Regulaminu ubiegania się o udział w programie rządowym „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm” zobowiązuje beneficjenta do „umieszczenia na swojej stronie internetowej lub na koncie w mediach społecznościowych, w miejscu widocznym dla osób odwiedzających
Masz firmę i nie osiągasz wysokich przychodów?
Za styczeń 2020 r. możesz opłacić składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru, której wysokość zależy od tych przychodów.
Przypominam, że od 1 stycznia 2018 r. wprowadzony został obowiązek pobierania przez prowadzących działalność handlową opłaty recyklingowej od oferowanych przez nich lekkich toreb z tworzywa sztucznego. Wówczas opłatą zostały objęte torby o grubości do 50 mikrometrów, z wyłączeniem tzw. bardzo lekkich toreb z tworzywa sztucznego, czyli toreb o grubości do 15 mikrometrów, służących do bezpośredniego pakowania żywności oferowanej najczęściej luzem (tzw. zrywek).
Obecnie przyjęta zmiana obejmuje pozostałe torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału równej 50 mikrometrów i większej.
Pobierz nowy numer elektronicznego Doradcy Podatkowego. Dowiedz się o zmianach w podatkach, ubezpieczeniach i innych ważnych rzeczach dotyczących Twojej firmy. Bezpłatny numer 07/2019 w formacie PDF możesz pobrać klikając
TUTAJ