Ważne! Ta strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia komfortu podczas przeglądania serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies,
zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Zamknij informację
Kancelaria podatkowa Joanna Kudłata
Jesteś tu: Aktualności > ogólne > Brak internetu a sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej online
Brak internetu a sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej online
2023-01-08 17:50:03, ogólne
Sprzedaż towarów i usług dla osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych wymaga rejestracji transakcji na kasie fiskalnej (drukarce fiskalnej). Niektóre branże są zobowiązane do posiadania kasy fiskalnej online, czyli kasy fiskalnej która automatycznie łączy się z Centralnym Repozytorium Kas CRK za pomocą internetu.

Przedsiębiorca, który rejestruje sprzedaż na kasie fiskalnej online, ma obowiązek zapewnić połączenie przesyłania danych w sposób automatyczny w momencie, kiedy urządzenie jest w trybie fiskalnym, a także na żądanie organu podatkowego z wysyłką do Centralnego Repozytorium Kas.

W przypadku czasowego braku połączenia z systemem CRK, przedsiębiorca powinien niezwłocznie zaewidencjonować sprzedaż i zadbać o jak najszybszą możliwość transmisji danych.

Jeśli występuje trwały brak połączenia z systemem CRK, przedsiębiorca ma obowiązek prowadzić ewidencję sprzedaży i po uzyskaniu zgody od naczelnika urzędu skarbowego zapewnić połączenie internetowe w uzgodnionych z naczelnikiem urzędu, odstępach czasowych.

Przedsiębiorca musi wiedzieć, że brak internetu nie może być powodem braku rejestracji sprzedaży na urządzeniu fiskalnym.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku posiadania kas wirtualnych, tutaj brak połączenia z internetem blokuje możliwość rejestracji sprzedaży.

Kasa fiskalna (drukarka fiskalna) informuje o braku połączenia online – wyświetla się komunikat błąd kom. z rep. co oznacza błąd komunikacji z repozytorium.

Przedsiębiorca nie może ignorować takiego komunikatu. Przepisy o kasach fiskalnych online mówią o konieczności zapewnienia przez podatnika połączenia kasy z Centralnym Repozytorium Kas.

Brak takiego połączenia z winy użytkownika jest naruszeniem warunków użytkowania kas fiskalnych online i grozi za to mandat skarbowy oraz wiąże się z koniecznością zwrotu 700 zł odliczenia dokonanego przez podatnika za zakup i fiskalizację kasy online.

Podsumowanie

Przedsiębiorca powinien dopełnić wszelkich czynności, aby zapewnić połączenie swojej kasy online z Centralnym Repozytorium Kas. Jeśli zdarzy się sytuacja, że połączenie to zostanie utracone, wówczas podatnik zgodnie z art. 111 ust. 3ab ustawy o VAT jest zobowiązany prowadzić ewidencję sprzedaży i jednocześnie zapewnić połączenie niezwłocznie po ustaniu usterki. Jeśli połączenie zostanie utracone trwale, wtedy należy ustalić z naczelnikiem urzędu skarbowego połączenie w innych określonych odstępach czasu. Na udostępnianie danych w określonym czasie, podatnik powinien mieć zgodę naczelnika urzędu skarbowego.
Projekt i wykonanie SN-DESIGN