Ważne! Ta strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia komfortu podczas przeglądania serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies,
zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Zamknij informację
Kancelaria podatkowa Joanna Kudłata
Jesteś tu: Aktualności > ogólne > IKZE - ULGA PODATKOWA, CZY WARTO Z NIEJ SKORZYSTAĆ?
IKZE - ULGA PODATKOWA, CZY WARTO Z NIEJ SKORZYSTAĆ?
2022-11-26 12:26:45, ogólne
Inwestycja pieniędzy w IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) wiąże się dla podatnika z dodatkowymi przywilejami. Warto o tym pamiętać podczas składania deklaracji PIT, ponieważ kwoty wpłacane na IKZE można odliczyć od podstawy opodatkowania (dochodu) i to już w roku dokonania pierwszej wpłaty.
IKZE stanowi obok IKE i OFE jedną z form oszczędzania na emeryturę. Ze względu na duże udogodnienia podatkowe, IKZE traktowane jest często jako najbardziej opłacalny sposób lokowania kapit

Kto może skorzystać z ulgi podatkowej na IKZE?
Ulga na IKZE przysługuje podatnikom, którzy dokonują wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego i rozliczają się na zasadach ogólnych (skala podatkowa), w formie podatku liniowego, bądź ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Osoba składająca zeznanie roczne może odliczyć wyłącznie sumę składek wpłaconych w danym roku. Z preferencyjnych zasad naliczania podatku mogą skorzystać zarówno posiadacze IKZE, którzy rozliczają się samodzielnie, jak i wspólnie z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko. Nie ma również znaczenia, czy podatnik otrzymuje przychody z tytułu umowy o pracę, zlecenie, dzieło, czy też prowadzonej działalności gospodarczej.
Ile wynosi maksymalna kwota odliczeń na IKZE? Limit na 2022 r.
Maksymalny limit rocznych wpłat na IKZE stanowi jednocześnie maksymalną kwotę odliczeń. Limit ten jest podawany corocznie przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
W zeznaniu PIT za 2022 rok odliczane wpłaty nie mogą przekroczyć kwoty: 7 106,40 zł, a więc nieco więcej niż w roku ubiegłym (6 310,80 zł).
W 2022 r. utworzony został także IKZE dla samozatrudnionych, w którego ramach limit wpłat wynosi 10 659,60 zł (w 2021 - 9 466,20 zł).
Ulga na IKZE. Jakie dokumenty trzeba przygotować?
Aby skorzystać z preferencyjnych warunków rozliczenia PIT, wynikających z posiadania IKZE, podatnik musi odpowiednio udokumentować dokonywane w ciągu roku wpłaty. Mogą to być bankowe potwierdzenia przelewów, ważne jednak aby w dokumencie znalazły się nasze dane osobowe, dane instytucji, która otrzymała środki oraz wysokość składki i tytuł przelewu - takie dokumenty należy przekazać do swojego opiekuna.
Oszczędności z IKZE zwolnione z podatku Belki
Ulga podatkowa na IKZE to niejedyna korzyść wynikająca z posiadania konta emerytalnego. Oszczędności zgromadzone na IKZE są również zwolnione z 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki), o ile wypłacimy pieniądze po ukończeniu 65 roku życia i dokonamy wpłaty środków na konto co najmniej przez okres 5 lat. Wówczas trzeba zapłacić tylko 10 proc. zryczałtowany podatek dochodowy, bez podatku od dochodów kapitałowych. Jeśli kapitał zostanie wycofany wcześniej, wypłaconą kwotę trzeba rozliczyć w PIT za dany rok i zapłacić podatek dochodowy.

Projekt i wykonanie SN-DESIGN